Wiadomości uczelniane

Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
 1. Chciałbyś zrozumieć podstawy automatyki? Twoim zadaniem jest sprawienie aby produkcja była bardziej efektywna i bezpieczniejsza? Zadajesz sobie pytanie, jak mógłbyś wykorzystać potencjał Przemysłu 4.0?

 2. W tegorocznych Zawodach Strzeleckich o Puchar JM Rektora Politechniki Opolskiej, organizowanych przez Akademicki Klub Miłośników Strzelectwa, wzięło udział blisko 30 zawodników. Strzelaliśmy w czterech konkurencjach, bawiąc się: rewolwerami centralnego zapłonu, rewolwerem czarnoprochowym, strzelbą i oryginalną pepeszą z 1944 roku. Na strzelnicy w Ozimku łącznie oddaliśmy ponad pół tysiąca strzałów:). Oprócz dobrej zabawy są też wyniki: Puchar JM Rektora Politechniki Opolskiej, za pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej trafi do dr Michała Podpory. Gratulujemy uczestnikom i dziękujemy kolegom z klubów: Pasjonat i Kalibr 44, którzy bardzo pomogli w bezpiecznym zorganizowaniu zawodów.

  [Opracował: Tomasz Ciecierski]

  więcej

 3. 21 marca 2018 r., podczas konferencji naukowej AUTOMATION 2018 w Warszawie, ogłoszono wyniki konkursu Młodzi Innowacyjni na najlepsze prace doktorskie oraz dyplomowe (magisterskie i inżynierskie) z obszaru automatyki, robotyki i pomiarów. Organizatorem konkursu, który w tym roku doczekał się dziesiątej edycji, jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP.

  Wyróżnienie otrzymała praca doktorska dr inż. Krzysztof Franczoka nt. Problemy modelowania i sterowania procesami transportowymi w magazynie elementów produkcyjnych z wykorzystaniem zmodyfikowanej sieci Petriego. Obrona pracy odbyła się w dn. 07.12.2017 na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. Promotorem pracy był prof. dr hab. inż. Ryszard Rojek.

  Konkurs odbywa się pod patronatem Komitetu Automatyki i Robotyki PAN, Komitetu Metrologii PAN, Polskiego Stowarzyszenia Pomiarów, Automatyki i Robotyki POLSPAR, Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii oraz pod patronatem medialnym kwartalnika naukowo-technicznego „Pomiary Automatyka Robotyka”.

  Prace są oceniane przez niezależną komisję złożoną z wybitnych ekspertów z dziedzin automatyki, robotyki i pomiarów. Przewodniczącym komisji jest prof. dr hab. inż. Janusz Kacprzyk, członek korespondent PAN, Fellow of IEEE.

  Gratulacje!

 4. Podpisaniem umowy oraz uroczystym przecięciem wstęgi w nowo otwartej pracowni informatycznej E-SPORT zainaugurowano 22 marca br. współpracę pomiędzy Zespołem Szkół w Ozimku a Wydziałem Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. Z sali oraz 10 nowoczesnych komputerów przystosowanych do obsługi gier korzystać będą uczniowie z I klasy technikum o specjalności e-sportowej. Komputery wyposażono w najnowszej klasy procesory, karty graficzne, słuchawki, klawiatury i myszki, które zostały zoptymalizowane pod kątem gier, m.in. Counter-Strike: Global Offensive oraz League of Legends. Uroczystości w Zespole Szkół w Ozimku związane były z promocją informatyki oraz zacieśnieniem współpracy z Politechniką Opolską, co może w przyszłości zaowocować pozyskaniem nowych studentów kierunków informatycznych dla naszej uczelni.

  Na uroczystości podpisania porozumienia Politechnikę Opolską reprezentowali: Prof. dr hab. inż. Tomasz Boczar - Dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, dr hab. inż. Andrzej Cichoń prof. nadzw. - PO Prodziekan ds. współpracy i rozwoju oraz dr inż. Jacek Korniak. Zespół Szkół w Ozimku reprezentował Dyrektor Dariusz Bigas wraz z Tomaszem Ciekalskim - zastępcą dyrektora oraz Panią mgr inż. Magdaleną Rosik – opiekunką pracowni informatycznej, jednocześnie absolwentką kierunku Informatyka w Politechnice Opolskiej.

  Wśród zaproszonych na uroczystość gości, którzy również uczestniczyli w przecięciu wstęgi, byli Starosta Opolski Pan Henryk Lakwa, Wicestarosta Opolska Pani Leonarda Płoszaj, a także Burmistrz Ozimka Pan Jan Labus, co przyczyniło się podniesienia rangi spotkania. Wspominani przedstawiciele w trakcie oficjalnych przemówień wyrazili przekonanie, iż rozwijanie swoich gamingowych zainteresowań w ramach dodatkowych zajęć profilowych w pracowni E-SPORT przysłuży się popularyzacji wśród uczniów szeroko pojętej informatyki, a także zachęci przyszłych absolwentów Zespół Szkół w Ozimku do podjęcia studiów w Politechnice Opolskiej na kierunku Informatyka. Po oficjalnej części uroczystości zaprezentowały się dwie drużyny E-SPORTOWE z Zespół Szkół pokazując rywalizację w grze CS:GO.

  (Opracował: Jacek Korniak)

  {gallery}2018_03_21_umowa_ozimek{/gallery}

   

  Czytaj także: Radio Opole....

  Czytaj także: Ozimek.pl....