CZCIONKA:
KONTRAST:

Katedra Automatyki Wydziału Elektrotechniki Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej

Realizowana przez Katedrę Automatyki współpraca z firmą IAV GmbH zaowocowała nie tylko cyklem ciekawych wykładów zaprezentowanych przez przedstawicieli firmy na spotkaniu ze studentami, które odbyło się 17 stycznia br., ale również propozycją realizacji przez przyszłych inżynierów i  magistrów wspólnych prac dyplomowych oraz ciekawych staży, które mogą stać się pierwszym stopniem w karierze zawodowej w międzynarodowej spółce inżynieryjno-technicznej.

Studenci wzięli udział w wykładach przygotowanych przez przedstawicieli IAV GmbH. – Wiem, że wykład będzie dotyczyć modelowania, o którym sporo wiem z zajęć, a teraz dowiem się jak korzysta się z tej wiedzy w przemyśle. Jest to nowa firma w Opolu, jest z dziedziny nowych technologii. Mam też nadzieję na informacje o praktykach, stażu, być może zatrudnieniu – mówi Dominik Fila. – Chcę zobaczyć co ta branża oferuje mi, jako automatykowi i dowiedzieć się o jakichś nowościach, które występują na rynku automotive – dodaje Mateusz Ungier.

IAV GmbH oprócz centrów rozwojowych w Berlinie, Chemnitz działa też między innymi we Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Do kontrahentów 40-letniego już potentata w swojej branży należą m.in. Stellantis, Ford, Grupa Volkswagen, BMW, GM, Toyota, Bosch, Aptiv, Continental, ZF Group, Schaeffler i Sonplas. W ubiegłym roku firma otworzyła dwie nowe lokalizacje w Polsce: we wrocławskim Parku Technologicznym oraz Opolu. Do końca 2024 roku ma tam powstać 300 miejsc pracy z planem na 500 miejsc do końca roku 2025.

Jednym z nowozatrudnionych pracowników jest mgr inż. Michał Pałyga, Function Development oraz Team Manager w IAV GmbH, który na Politechnice Opolskiej ukończył automatykę i robotykę.- Moim głównym zadaniem jest rozwój funkcji, dzięki którym działają systemy napędowe w samochodach spalinowych, hybrydowych i elektrycznych. Współpracuję z zespołem niemieckim, ustalamy zmiany, które mają występować w nowych funkcjach, musimy to zamodelować. Część studentów na pewno kojarzy program MatLab Simulink albo Lab VIEW, to m.in znajomość tych programów ułatwia mi część zadań. Po wykonaniu takiego modelowania muszę wykonać test, czyli napisać program, który testuje wprowadzone zmiany. To jest moje główne zadania inżynierskie. Dodatkowo, od pięciu miesięcy pracuję też jako Team Manager. Pomagam w budowaniu zespołu i koordynacji – opisuje mgr inż. Michał Pałyga.

Firma już deklaruje  szeroką współpracę z Politechniką Opolską. – Jesteśmy bardzo zainteresowani pozyskaniem absolwentów i też studentów uczelni, zarówno jako pracowników, uczestników praktyk. Jesteśmy otwarci na współpracę w zakresie przygotowania różnego rodzaju prac dyplomowych – wylicza mgr Tomasz Michael, Team Manager w IAV.
– Kolejna forma współpracy to uczestnictwo w programie badawczym. Dla Opolszczyzny jest to bardzo obiecująca współpraca, ze względu na pojawienie się dużego pracodawcy dla automatyków, robotyków, elektroników, informatyków, elektrotechników, nawet mechaników. Firma mocno angażuje się w e-mobilność, w której to również uczelnia upatruje swoje potencjalne możliwości współpracy – dodaje prof. Mirosław Szmajda.

17 stycznia br. w sali 25 – Aula Audytoryjna – w budynku nr 9 na terenie 
II Kampusu Politechniki Opolskiej w godz. 10.00 – 14.00 odbędzie się spotkanie z przedstawicielami firmy IAV GmbH.

Poranny kurs będzie wprowadzeniem do myślenia systemowego i tradycyjnej inżynierii systemów wykorzystywanej w złożonych projektach dotyczących: projektowania statków kosmicznych, projektowania chipów komputerowych, robotyki, integracji oprogramowania. Inżynieria systemów wykorzystuje szereg narzędzi, które obejmują modelowanie i symulację, analizę wymagań i zarządzanie harmonogramem w celu zarządzania złożonością.

W części popołudniowej zostanie zademonstrowane podejście do inżynierii systemów opartej na modelach z użyciem przykładów.

Założona w Berlinie w 1983 jako instytut badawczy związany z uniwersytetem, IAV GmbH, jest firmą inżynieryjną z branży motoryzacyjnej. Oprócz centrów rozwojowych w Berlinie, Chemnitz działa też między innymi we Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Do klientów firmy z 40-letnim doświadczeniem należą m.in. Grupa Volkswagen, BMW, Stellantis, Ford, GM, Porsche, Toyota, Bosch, Aptiv, Continental, ZF Group, Schaeffler i Sonplas.

W ubiegłym roku firma postanowiła o otwarciu dwóch lokalizacji: we wrocławskim Parku Technologicznym oraz w opolskim Atlantis Office. Nowo otwarte centra kompetencji działają w obszarach testowania i aplikacji pojazdów, rozwoju elektroniki i oprogramowania, zarządzania projektami i wsparcia. Decyzja ta skutkuje stworzeniem do końca 2024 roku około 300 nowych miejsc pracy z planem na 500 miejsc do końca roku 2025.

Zapraszamy serdecznie studentów — aby poznali najnowsze technologie i być może znaleźli zatrudnienie, oraz pracowników naszej uczelni: aby być może znaleźli nowe obszary zainteresowań badawczych i nawiązali współpracę z firmą, która jest globalnym liderem w branży automotive.

 

Tuż przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia 14 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne Katedry Automatyki. Mieliśmy możliwość podsumowania kończącego się roku i snucia planów na nadchodzący rok 2024. Była to także, już tradycyjnie, okazja do wspomnień. Dzięki obecności emerytowanych już pracowników Katedry, którzy byli i nierzadko pozostają mentorami wielu pracowników naukowo-dydaktycznych, spotkanie przy wigilijnym stole stało się rodzinnym i wielopokoleniowym.

Poniżej przedstawiamy Państwu sylwetki pracowników Katedry Automatyki (strona w przebudowie)

                                                

Dr hab. inż. Mirosław Szmajda, prof. PO

KIEROWNIK KATEDRY

Zainteresowania badawcze profesora obejmują następujące zagadnienia:

  • cyfrowe przetwarzanie sygnałów,
  • jakość energii elektrycznej,
  • przetwarzanie sygnałów w sieciach elektrycznych,
  • przetwarzanie sygnałów biomedycznych,
  • systemy pomiarowe,
  • systemy wbudowane: mikrokontrolery, procesory sygnałowe.

Obecnie prace badawcze koncentrują się nad zastosowaniem zaawansowanych metod cyfrowego przetwarzania sygnałów w badaniach stawu kolanowego i przetwarzaniu sygnałów wibroartiograficznych VAG, prac nad przetwarzaniem sygnału EKG oraz przetwarzaniu przebiegów elektroenergetycznych.

 Prof. dr hab. inż. Volodymyr Khoma 

 

 Proj Mroczka

Prof. dr hab. inż. Janusz Mroczka

DOKTOR HONORIS CAUSA

 

Janusz Mroczka uzyskał stopień doktora w 1980 roku i stopień doktora habilitowanego w 1990 roku. Od 1998 roku jest kierownikiem Katedry Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej Politechniki Wrocławskiej. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na modelowaniu fizycznym i matematycznym w złożonych pomiarach, problemie odwrotnym, inteligentnych urządzeniach pomiarowych, analizie widmowej i polaryzacyjnej promieniowania rozproszonego, fuzji danych wielosensorowych i reprezentacji czasowo-częstotliwościowej w przetwarzaniu danych. Profesor Mroczka jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Jest również doktorem honoris causa pięciu polskich uczelni: Politechniki Lubelskiej, Politechniki Gdańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Wojskowej Akademii Technicznej oraz naszej uczelni, z którą też jest związany od roku 1997.

 Dr hab. inż. Krzysztof Bartecki, prof. PO

W roku 1996 ukończył studia magisterskie o specjalności Automatyka i Metrologia Elektryczna w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu. Stopień naukowy doktora nauk technicznych uzyskał w 2004 roku, a stopień doktora habilitowanego - w 2016 roku. Pracuje w Katedrze Automatyki na stanowisku profesora uczelni. Jest autorem oraz współautorem ponad 60 publikacji naukowych z zakresu modelowania i aproksymacji układów z czasoprzestrzenną dynamiką opisanych równaniami typu hiperbolicznego oraz zastosowania sztucznych sieci neuronowych w zagadnieniach modelowania, identyfikacji oraz sterowania obiektami dynamicznymi.

Dr hab. inż. Wojciech Hunek, prof. PO

W pracy naukowo-badawczej zajmuje się szeroko rozumianą teorią sterowania i systemów. W szczególności eksploruje zagadnienia związane z syntezą wielowymiarowych sterowań predykcyjnych w kontekście poprawy ich odporności. Rezultaty badań przenosi do problematyki optymalnej pracy systemów telekomunikacyjnych oraz sieci komputerowych, a także układów niecałkowitego rzędu. Promotor w zakończonych czterech przewodach doktorskich, autor około 100 publikacji naukowych.

 

Dr hab. inż. Ryszard Kopka, prof. PO

 

zatwarnicki

Dr hab. inż. Krzysztof Zatwarnicki,
prof. PO 

1. Programowanie w Pascalu, C, C++, C# zaawansowane programowanie systemowe; zajmuje się również programowaniem współbieżnym.
2. Systemy operacyjne; ogólna wiedza o systemach jak i administrowanie systemami: unix tu zwłaszcza mam duże doświadczenie z linux'em, jakiś czas pracowałem również na AIX i SCO jak również mógłbym prowadzić zajęcia z zakresu administracji window'sem.
3. Sieci komputerowe, lokalne sieci komputerowe, techniki internetowe, systemy webowe, systemy intranetowe, zarządzanie systemami webowymi, rozproszone systemy komputerowe, integracja sieci i systemów komputerowych.
4. Analiza i projektowanie systemów informatycznych
5. Programowanie urządzeń mobilnych. Mam spore doświadczenie w programowaniu (i sprzedaży aplikacji) w systemach Windows ME, Windows Phone, Android.

 

Dr inż. Gerard Bursy

 
 

Dr inż. Tomasz Feliks

W swoich badaniach naukowych zajmuje się szeroko rozumianą teorią sterowania i systemów. W ramach pracy doktorskiej opracował nową analityczną procedurę projektowania wielowymiarowego sterowania perfekcyjnego z minimalną energią, która przewyższa klasyczne i dotychczas akceptowane podejście związane ze znanym paradygmatem Moore’a-Penrose’a. Obecnie skupia się na uogólnieniu otrzymanej teorii na wielowymiarowe obiekty z opóźnieniem opisane w dyskretnej przestrzeni stanów pochodną całkowitego i ułamkowego rzędu.

Pan Krok

Dr inż. Marek Krok

Jego badania koncentrują się na analizie i syntezie zaawansowanych algorytmów sterowania obiektami wielowymiarowymi. W ramach swojej dysertacji doktorskiej opracował algorytm bezbiegunowego sterowania perfekcyjnego dla obiektów opisanych w dyskretnej przestrzeni stanu. Algorytm ten wykorzystywał w szczególności niejednoznaczne inwersje macierzowe, które stanowią trzon jego aktualnych prac naukowych.

Dr inż. Paweł Majewski

W ramach swojej pracy doktorskiej zajmował się rachunkiem macierzowo-wielomianowym w systemach łączności bezprzewodowej. Dzięki zaproponowanemu podejściu opracował nową metodę rekonstrukcji sygnału wykorzystującą właściwości niejednoznacznych inwersji macierzy niekwadratowych. Obecnie pracuje nad zagadnieniami związanymi z teorią sterowania, zaś aktualnie zajmuje się ciągłym sterowaniem perfekcyjnym dedykowanym układom opisanym w przestrzeni stanu.

 dołęgowski.jpg

Dr inż. Michał Dołęgowski

Temat rozprawy doktorskiej: metoda detekcji łuku elektrycznego prądu stałego, oparta na analizie rozkładu przyrostów prądu w czasie. Badania polegały na opracowaniu i implementacji sprzętowej nowej metody detekcji łuku elektrycznego pod kątem niskiej złożoności obliczeniowej oraz przetestowaniu jej skuteczności w rzeczywistym układzie, w którym występuje łuk elektryczny. Obecnie prace badawcze koncentrują się nad dalszym rozwijaniem tematyki algorytmów detekcji łuku elektrycznego oraz zastosowaniem opracowanej metody przetwarzania sygnałów również w innych obszarach. Zainteresowania: projektowanie, uruchamianie i udoskonalanie analogowych, cyfrowych i impulsowych układów elektronicznych oraz naprawa, kalibracja i dobór aparatury kontrolno-pomiarowej pod konkretne zastosowania.

Witkowski.jpg

Dr inż. Piotr Witkowski

Obszar zainteresowań badawczych: informatyka śledcza, kryptografia,  rozwiązania technologiczne stosowane w elektronice użytkowej, transmisja i przesyłanie danych w sieciach komórkowych i światłowodowych, tworzenie projektów wykorzystujących narzędzia inżynierii oprogramowania.

Politechnika Opolska zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej "Katedra Automatyki Wydziału Elektrotechniki Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej".

  • Data publikacji strony internetowej: 2016-11-20
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2021-08-31

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

  • Strona może zawierać elementy, które nie spełniają minimalnych wymogów dotyczących kontrastu.
  • Strona może zawierać linki graficzne bez ustawionego tekstu alternatywnego.
  • Strona może zawierać elementy niezgodne ze specyfikacją HTML.
  • Strona może zawierać grafiki bez ustawionego atrybutu Alt.
  • Strona może zawierać treścim, które są przekazane tylko w formie graficznej.
  • Na stronie mogą być dostępne skany materiałów w formacie PDF, które nie są możliwe do odczytania przez programy OCR.
  • Na stronie mogą być dostępne pliki tekstowe w formacie PDF/DOC, które nie zostały odpowiednio sformatowane.

Oświadczenie sporządzono dnia: 2021-08-31.

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez opiekuna strony.

Skróty klawiaturowe

Na stronie nie zastosowano żadnych specjalnych skrótów klawiaturowych.

Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Mirosław Gucwa, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 77 449 80 84. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Procedura wnioskowo-skargowa

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.

Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.

Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem.

Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Prelegent: mgr inż. Marek Krok
Tytuł referatu: Bezbiegunowe sterowanie perfekcyjne wielowymiarowymi stacjonarnymi obiektami liniowymi opisanymi w dyskretnej przestrzeni stanu

Prelegenci: dr hab. inż. Mirosław Szmajda, dr Dawid Bączkowicz, mgr inż. Adam Łysiak
Tytuł referatu: Zastosowanie analiz przetwarzania sygnałów w badaniach stawu kolanowego

Prelegent: mgr inż. Krzysztof Franczok
Tytuł referatu: Modelowanie układów sterowania i diagnostyki dla procesów dyskretnych
w magazynie elementów produkcyjnych

Prelegent: mgr inż. Paweł Majewski
Tytuł referatu: Badania w kierunku zwiększenia przepustowości bezprzewodowej transmisji danych
z wykorzystaniem inwersji niekwadratowych macierzy wielomianowych