Studenci wzięli udział w wykładach przygotowanych przez przedstawicieli IAV GmbH. – Wiem, że wykład będzie dotyczyć modelowania, o którym sporo wiem z zajęć, a teraz dowiem się jak korzysta się z tej wiedzy w przemyśle. Jest to nowa firma w Opolu, jest z dziedziny nowych technologii. Mam też nadzieję na informacje o praktykach, stażu, być może zatrudnieniu – mówi Dominik Fila. – Chcę zobaczyć co ta branża oferuje mi, jako automatykowi i dowiedzieć się o jakichś nowościach, które występują na rynku automotive – dodaje Mateusz Ungier.
IAV GmbH oprócz centrów rozwojowych w Berlinie, Chemnitz działa też między innymi we Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Do kontrahentów 40-letniego już potentata w swojej branży należą m.in. Stellantis, Ford, Grupa Volkswagen, BMW, GM, Toyota, Bosch, Aptiv, Continental, ZF Group, Schaeffler i Sonplas. W ubiegłym roku firma otworzyła dwie nowe lokalizacje w Polsce: we wrocławskim Parku Technologicznym oraz Opolu. Do końca 2024 roku ma tam powstać 300 miejsc pracy z planem na 500 miejsc do końca roku 2025.
Jednym z nowozatrudnionych pracowników jest mgr inż. Michał Pałyga, Function Development oraz Team Manager w IAV GmbH, który na Politechnice Opolskiej ukończył automatykę i robotykę.- Moim głównym zadaniem jest rozwój funkcji, dzięki którym działają systemy napędowe w samochodach spalinowych, hybrydowych i elektrycznych. Współpracuję z zespołem niemieckim, ustalamy zmiany, które mają występować w nowych funkcjach, musimy to zamodelować. Część studentów na pewno kojarzy program MatLab Simulink albo Lab VIEW, to m.in znajomość tych programów ułatwia mi część zadań. Po wykonaniu takiego modelowania muszę wykonać test, czyli napisać program, który testuje wprowadzone zmiany. To jest moje główne zadania inżynierskie. Dodatkowo, od pięciu miesięcy pracuję też jako Team Manager. Pomagam w budowaniu zespołu i koordynacji – opisuje mgr inż. Michał Pałyga.
Firma już deklaruje szeroką współpracę z Politechniką Opolską. – Jesteśmy bardzo zainteresowani pozyskaniem absolwentów i też studentów uczelni, zarówno jako pracowników, uczestników praktyk. Jesteśmy otwarci na współpracę w zakresie przygotowania różnego rodzaju prac dyplomowych – wylicza mgr Tomasz Michael, Team Manager w IAV.
– Kolejna forma współpracy to uczestnictwo w programie badawczym. Dla Opolszczyzny jest to bardzo obiecująca współpraca, ze względu na pojawienie się dużego pracodawcy dla automatyków, robotyków, elektroników, informatyków, elektrotechników, nawet mechaników. Firma mocno angażuje się w e-mobilność, w której to również uczelnia upatruje swoje potencjalne możliwości współpracy – dodaje prof. Mirosław Szmajda.